Сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання є основними документами для участі у конкурсі на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр в вищих навчальних закладах України. 1 вересня починається новий 12-13 навчальний рік. Триватиме він для 11-класників до кінця травня, коли вони здадуть державну підсумкову атестацію в школі, а в червні почнеться пора тестування. В новому навчальному році перенесень строків складань іспитів не планується. Тому є дев’ять місяців для підготовки.
Українська мова та література є обов’язковим предметом для вступу на будь-яку спеціальність. Тому її потрібно готувати в першу чергу. На більшість спеціальностей українська мова та література є непрофільним предметом. Прохідний бал, який треба мати, - це 124 бали. На напрямки де українська є профільною (філологія, журналістика) планка може бути піднята до 150-160 балів. На практиці щоб мати конкурентний загальний бал з української краще мати від 180 балів.
Ще два предмети, що є не обов’язковими, виставляє ВНЗ в кожному напрямку окремо. Ось декілька можливих варіацій з тестів для вступу на популярні спеціальності:
Економіка підприємства (українська мова та література, математика, історія України або географія)
Міжнародні відносини (українська мова та література, іноземна мова, всесвітня історія)
Історичний (українська мова та література, історія України, іноземна мова або всесвітня історія)
Кібернетика (українська мова та література, математика, фізика або іноземна)
Юридичний (українська мова та література, історія України , іноземна мова або математика)
Біологія (українська мова та література, біологія, фізика або хімія)
З непрофільних предметів мінімальний бал 124, з профільних 140, хоча за рішенням ВНЗ він може бути підвищений до 170.
Економіка підприємства – близько 700 балів, міжнародні відносини – 770 балів, історичний – близько 700 балів, кібернетика – близько 700 балів, юридичний факультет – 750 балів, біологія – близько 700 балів. За тією системою, що склалась на сьогодні із зарахуванням у списки бюджетних місць можна потрапити і з меншими балами, але то є головний біль і метушня перед дверима приймальних комісій.
Отже, щоб набрати 700 конкурсних балів потрібно набрати з трьох тестових предметів і середнього бала атестату про освіту не менш як по 175 балів. Задача є реальною, але готуватись доведеться. Як правило окрім школи та самостійної підготовки знання можна покращити на підготовчих курсах при університеті. Окрім самих занять при успішному складані іспиту можна отримати додаткових 20 рейтингових балів. Але вони мають значення лише в тому ВНЗ, де відбувались курси та при умові, що предмет курсів є профільним при вступі. Найбільш популярною формою підготовки до тестів ЗНО є робота з репетитором. Перевагами є індивідуальний графік, гнучка варіація з темами, що вивчаються, повторення тем, що загубились протягом 7-10 классів.
Довідка: вартість одного року навчання на контракті становить від 10 до 30 тисяч гривень
BEST Репетитор, 16 серпня 2012