Новости образования

ЄДЕБО – єдина державна електронна база з питань освіти і електронний вступ

18 липня 2012, BEST Репетитор

Багате на новації міністерство освіти порадувало в цьому році абітурієнтів, які вступають до ВУЗів, щоб отримати освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр». ЄДЕБО – це слово мало бути попереду інновацій в освіті, а от за декілька тижнів вступної компанії перетворилося в майже образливе слово. Ідея створення єдиної державної бази, де б містилися вся інформація про здобуті рівні освіти, є логічною з точки зору розвитку технологій і можливостей мережі інтернет. Але з реалізацією і строками запуску загальнодержавної програми вийшло не так, як хотілося. Що таке єдина база, навіщо вона потрібна і які перспективи розвитку в нашій державі?

Що  таке єдина державна база з питань освіти

Вже 6 років поспіль проводиться зовнішнє незалежне оцінювання. Здавши таке тестування можна подати документи на вступ в будь-який ВУЗ країни, не складаючи іспитів в самому ВУЗі. Певною мірою це уніфікує систему вступу і за логікою зменшує можливість дачі хабарів за вступ. Рівні права на вступ – ось мета зовнішнього тестування. Кожного року випускники 11 класу та бажаючі продовжувати навчання мають можливість здати ЗНО і вступати до ВУЗу. Український центр оцінювання якості освіти, що проводить тестування, накопичує дані про результати тестування. Зайшовши на персональну сторінку, можна роздрукувати свої результати і піти з ними до приймальної комісії. Але ця база містить лише дані про тести. А є ще олімпіади, роботи МАН, підготовчі відділення, є пільгові категорії абітурієнтів, є окрема категорія студентів, які отримали бакалавра і хочуть далі здобувати рівень «магістра» або «спеціаліста», є ще диплом про середню освіту і середній бал і т.д. Щоб можна було врахувати всі ці питання створили ЄДЕБО, які містить (по мірі надходження від абітурієнтів) всю цю інформацію.

Навіщо вона потрібна

Використовуючи дані бази можна дистанційно подати документи в будь-який ВУЗ. Причому зменшується паперова тяганина і черги в приймальних комісіях, абітурієнти та батьки економлять час на дорогу до ВУЗу. Подаючи заяву на участь у конкурсі абітурієнт має змогу побачити своє місце в загальному рейтингу серед результатів інших вступників. Також, зменшується кількість питань щодо правдивості поданої інформації. Достатньо ввести Ідентифікаційні дані абітурієнта, щоб побачити інформацію про нього, історію його навчання, вступів, заяв на участь у конкурсі і таке інше. Також зводиться до мінімального рівня маніпуляції із зарахуванням. Адже інформація відкрита для всіх. Самодіяльність на місцях ліквідовується.

ЄДЕБО-2012

Не дивлячись на всі очевидні переваги бази з питань освіти, в цьому році вона не вирішить ані корупційних схем в приймальних комісіях, ані рівності абітурієнтів щодо вступу, ані правдивості інформації, що в ній відображається.

Сертифікати ЗНО вперше почали працювати з 2008 року. Всі, хто випускався зі школи до цього часу, мають право на складання вступних іспитів, а отже вони є окремою категорією вступників, до яких проводиться інша оцінка, аніж на ЗНО. На деяких спеціальностях в ВУЗах проводиться творчий конкурс, оцінку якому дає приймальна комісія, а отже так сам можливий окремий підхід щодо оцінки таких робіт. Не всі абітурієнти мають доступ до інтернету, а отже не всі мають можливість скористатися системою електронного вступу. Тим більше, що в перший тиждень система електронного вступу просто «висіла». Комусь вдалось зареєструватися, хтось годинами сидів за монітором, щоб сталося диво. Та навіть серед тих, хто подав, було багато запитань про неправдивість даних. То деяких ВУЗів не було у списку, то бали не ті, то їх взагалі немає, то не можна побачити додаткові бали з підготовчого відділення, або за олімпіади, або за роботи МАН, або інші пільги. Деякі анкети двічі потрапляли в рейтинг і таке інше. Звичайно, такий самбур не викликає позитивних емоцій – справа стосується щодо подальшої долі абітурієнта на 4-6 років вперед і не хочеться щоби якась помилка в системі вирішила долю.

Перспективи, або що далі

Як кажуть, перший млинець… не вдався. На момент старту вступної компанії 2 липня очевидно, що база була не готова. Системою електронного вступу скористувалися близько 15% абітурієнтів. Більшість проблем щодо функціонування і коректної роботи бази довелось вирішувати по ходу. Станом на 18 липня майже весь очікуваний функціонал бази працює, але з помилками. З яким відсотком достовірності база буде на 1 серпня – невідомо. Тому приймальні комісії рекомендують уважно перевіряти свої бали. Якщо проблеми на рівні ВУЗа, то звертатись до приймальної комісії, а якщо питання до роботи vstup.info або системи електронної подачі заяви на участь у конкурсі – телефонувати до міністерства і вирішувати питання в особистому порядку.

18 липня 2012, BEST Репетитор